Kastruoti, sterilizuoti – kada ir kodėl?

Tenka pripažinti, kad kasmet gimstančių šuniukų ir kačiukų skaičius yra gerokai didesnis negu gerų žmonių, norinčių ir galinčių juos auginti. Dėl to tūkstančiai sveikų gyvūnų yra sunaikinami arba išmetami valkatauti. Iškastravę ar sterilizavę savo gyvūną jūs ne tik prisidėsite prie beglobių šunų ir kačių skaičiaus mažinimo. Šios procedūros yra vienas paprasčiausių ir saugiausių būdų ateityje išvengti jūsų augintinio sveikatos problemų.


KĄ REIŠKIA KASTRACIJA /STERILIZACIJA?

Prieš operaciją gyvūnas turi būti nešertas mažiausiai 12 val. Kastracija atliekama patinams – prapjaunamas kapšelis ir pašalinamos sėklidės. Sterilizacija yra patelės kiaušidžių ir gimdos pašalinimas. Tai sudėtingesnė už kastraciją procedūra, kadangi būtina atverti pilvo ertmę. Abi šios operacijos atliekamos tik su bendra narkoze, todėl yra visiškai neskausmingos. Savo augintinį galite pasiimti namo jau tą pačią dieną, kai tik baigiasi narkozės poveikis.


Kokia kastracijos/sterilizacijos nauda? 

Patelės. Kačių ruja pasireiškia mažiausiai keletą kartų per metus, o kačiukus vesti jos gali iki pat gilios senatvės. Rujos metu katės elgesys labai pasikeičia – ji kniaukia, raičiojasi ant nugaros, tampa dirgli, gali pradėti šlapintis name ar bute. Kalės paprastai rujoja dukart per metus. Ruja trunka vidutiniškai 3 savaites ir pasireiškia kraujavimu iš lytinių takų, kale ima domėtis šunys.
Šiuo laikotarpiu jūs turite nuolat saugoti savo augintinę nuo atsitiktinio susikergimo, kitaip turėsite nepageidautinų šuniukų ar kačiukų lizdą. Be to, nėštumas ir gimdymas gyvūnui yra savotiškas stresas ir šiaip neigiamai veikiantis faktorius.
Gana didelis procentas vyresnio amžiaus nesterilizuotų kalių suserga pūlingu gimdos uždegimu – piometra. Klinikiniai šio susirgimo simptomai būna silpnai išreikšti, todėl į veterinarijos gydytoją savininkai su savo augintiniu paprastai kreipiasi tada, kai liga jau būna pažeidusi inkstus, kepenis ir pan. Gydymas šiuo atveju tik chirurginis – šalinama gimda ir kiaušidės.
Sterilizavę savo augintinę jūs išvengsite visų ankščiau minėtų problemų. Be to, moksliškai yra įrodyta, kad ankstyva sterilizacija iki minimumo sumažina pieno liaukos vėžio tikimybę.
Patinai. Kai kuriems lytiškai subrendusiems šunims pasireškia nepageidautina elgsena, susijusi su lytiniu instinktu – agresyvumas, lipimas ant kitų šunų ar žmonių. Patinas iš labai toli užuodžia rujojančios patelės feromonus, todėl gali nubėgti toli nuo namų ieškodamas kalės ar katės. Dėl to atsiranda rizika, kad tokių paieškų metu jis pateks po automobilio ratais. Katinai yra linkę įsivelti į konkurencines kovas su savo gentainiais, dėl to tampa veterinarijos gydyklų pacientais. Be to, nekastruotas katinas šlapimu žymi savo teritoriją net ir kambaryje, o tai – nemalonus ir sunkiai panaikinamas kvapas.
Laiku kastravę savo augintinį, išvengsite visų šių problemų. Šunims kastracija turi dar vieną teigiamą efektą – vyresniame amžiuje jie neserga prostatos ligomis.


Kada kastruoti/sterilizuoti?

Paprastai ši operacija atliekama 6 mėn. amžiaus gyvūnams. Pagrindinis motyvas – vyresniam gyvūnui yra mažesnė anestezijos rizika. Tačiau dabar daugelis veterinarų naudoja pažangiausias narkozės technologijas ir rekomenduoja operuoti netgi 8 savaičių amžiaus individus. Nėra jokių įrodymų, kad tokia ankstyva sterilizacija/kastracija turi kokios nors įtakos tolesniam gyvūno augimui.
Bet kuriuo atveju veterinarijos gydytojas mielai aptars su jumis geriausią augintinio sterilizacijos/kastracijos laiką.


Kada yra per vėlu kastruoti/sterilizuoti?

Šiai procedūrai nėra jokios amžiaus ribos. Be jokios abejonės gyvūną galima operuoti ir tada, kai jį įsigijote jau suaugusį. Taip pat galima sterilizuoti individus, kurie jau turėjo palikuonių ir toliau nebus naudojami veisimui.
Patinus irgi galima kastruoti vyresnio amžiaus. Tačiau, reikia žinoti, kad senstant šuniui ar katinui, lytiniai instinktai taip pat silpsta, kaip ir su tuo susijusi nepageidautina elgsena. Senesniems šunims dažnai atsiranda prostatos patologijos, todėl kastracija rekomenduotina kaip gydymo metodas.


Ar sterilizacija/kastracija pavojinga?

Visos operacijos, atliekamos su bendra narkoze, yra susijusios su tam tikra rizika. Apie tai išsamiau jums paaiškins veterinarijos gydytojas.


Ar gyvūnas po operacijos nutuks ir taps tingus?

Sterilizacija/kastracija neturi jokio ryškesnio poveikio jūsų augintinio charakteriui, išskyrus tai, kad išnyksta lytinis potraukis bei su tuo susijusi elgsena. Be to, daugelis savininkų pastebi, kad jų augintiniai tapo meilesni ir žaismingesni.


Ar teisingas teiginys, kad jūsų augintinė bent kartą turi atvesti palikuonių?

Egzistuoja senas mitas, kad patelės sveikatai labai naudinga bent kartą turėti palikuonių. Šis teiginys niekuo nepagrįstas ir visiškai neteisingas. Nei nėštumas, nei gimdymas neturi jokios įtakos tolesniam gyvūno gyvenimui. Tai tik savotiškas stresas tiek jums, tiek jūsų augintiniui.


Ar sterilizacija/kastracija yra brangi procedūra?

Skirtingose gydyklose sterilizacijos/kastracijos kainos yra skirtingos. Tai priklauso nuo gydyklos geografinės padėties bei operacijai naudojamų medžiagų, instrumentų ir aparatūros kokybės.
Patinų kastracija techniškai yra paprastesnė, taigi ir pigesnė už patelių sterilizaciją. Bet kuriuo atveju, sterilizuoti patelę bus daug pigiau, negu susilaukti nepageidautinų palikuonių. Nėščia kalė ar katė daugiau suėda, jai reikalinga didesnė priežiūra. Gali būti, kad jūsų gyvūnui reiks suteikti gimdymo pagalbą ar atlikti Cezario pjūvį, o tai jau nemenkos išlaidos. Šuniukams ar kačiukams taip pat reikalinga nuolatinė priežiūra, be to, turėsite rasti jiems tinkamus šeimininkus.

Veterinarijos gydyklų ir veterinarijos gydytojų sąrašą rasite www.lsgvga.lt.