Vilko gomurys
21 faktas, kuriuos turėtų žinoti veisėjai
Kalbant apie šunų ir kačių neonatologiją, visuomet užduodama daug klausimų apie „vilko gomurį“, todėl pagalvojome, jog būtų pravartu pateikti šiek tiek koncentruotos informacijos apie šią patologiją. Čia rasite 21 faktą apie šuniukų ir kačiukų „vilko gomurį“
Vilko gomurys – vienas dažniausiai sutinkamų įgimtų defektų
Faktas nr.1: Vilko gomurys tai genetinis defektas, pasireiškiantis tiek naujagimiams kačiukams, tiek šuniukams; viršutinė burnos ertmės dalis būna nesuaugusi, dėl ko atsiveria viršutinės anatominės struktūros ir kvėpavimo takai.
Faktas nr.2: Nesuaugęs gomurys yra įgimta patologija, o tai reiškia, kad gali būti matoma tuoj pat po gimimo. Taigi veisėjai turėtų visuomet atidžiai apžiūrėti naujagimius iš kart po atvedimo.
Faktas nr.3: Atminkite, kad yra įvairaus laipsnio gomurio nesuaugimai. Dažniausiai tokie defektai nesunkiai aptinkami apžiūros metu, tačiau kartais tai gali būti labai maža skylutė minkštojo gomurio užpakalinėje sienelėje, kurią lengva nepastebėti. Jei nors kiek abejojate – parodykite gyvūną jūsų veterinarijos gydytojui.
Faktas nr.4: Kartais vilko gomurys gali atsirasti traumos pasekoje (įvairūs kritimai, autoįvykiai ir pan.). Tačiau tokiu atveju pažeidimai bus pastebėti vyresniems gyvūnams, ne naujagimiams.
Faktas nr.5: Nesuaugęs gomurys – tai embriologinės struktūros tubus neuralis (nervinis vamzdis) defektas. Paprastai šios struktūros vystymasis baigiasi 30 nėštumo dieną.
Predisponuojantys ir rizikos faktoriai
Faktas nr.6: Dažniausiai ši liga pažeidžia brachicefalinių veislių naujagimius.
Faktas nr.7: Iš kitų veislių pažymėtina biglių, kokerspanielių, taksų, vokiečių aviganių, labradorų, šnaucerių bei siamo kačių predispozicija šiai patologijai.
Faktas nr.8: Nesuaugęs gomurys dažniausiai yra paveldima patologija. Genetinė priklausomybė įvairių veislių tarpe labai varijuoja. Manoma, jog anglų spanieliams tai yra aotosominė recesyvinė priklausomybė (vieną pakitusią alelę perduoda abu tėvai). Tuo tarpu vestams – poligeninė. Daugeliu atvejų genetinė priklausomybė taip ir lieka neaiški.
Faktas nr.9: Teratogeninių preparatų skyrimas kalei/katei nėštumo metu taip pat gali iššaukti defektų susidarymą. Prieš duodami bet kokius vaistinius preparatus nėščiai patelei, pasitarkite su veterinarijos gydytoju.
Faktas nr.10: Folinė rūgštis vaidina svarbų vaidmenį nervinio vamzdžio vystymuisi ir jos poreikis nėštumo periode labai išauga. Esant folinės rūgšties deficitui, labai padidėja vilko gomurio pavojus naujagimiams.
Klinikiniai požymiai ir gydymas
Faktas nr.11: Naujagimiams su vilko gomuriu būdingas čiaudėjimas, kosėjimas, pieno tekėjimas per šnerves. Taip būna dėl to, kad skysčiai (dažniausiai motinos pienas) patenka į kvėpavimo takus.
Faktas nr.12: Šiems pacientams gali išsivystyti pneumonija, laringotracheitas arba lėtinis rinitas. Jai nieko nedaryti, jie gali uždusti ar komplikuotis letaline bronchopneumonija.
Faktas nr.13: Defektą galima koreguoti chirurginiu būdu. Tačiau reikia palaukti 8-24 savaičių amžiaus, kuomet būna pakankamai audinių plyšiui uždengti ir lengviau modeliuoti anesteziją.
Faktas nr.14: Pilnai korekcijai gali prireikti kelių operacijų.
Faktas nr.15: Jei vis dėlto pasirenkamas chirurginis gydymas, reikia atminti, kad tokį naujagimį reiks maitinti per zondą visą žindymo laikotarpį. Net ir tuomet, reikia imtis visų atsargumo priemonių, kad išvengti aspiracinės pneumonijos.
Faktas nr.16: Naujagimiui su vilko gomuriu reikalinga YPATINGA priežiūra. Pavyzdžiui, toks gyvūnas pirmąją gyvenimo savaitę turi būti maitinamas per zondą 8 kartus dienoje. Tai NĖRA LENGVA…
Faktas nr.17: Po chirurginės korekcijos gyvūnai paprastai gyvena pilnavertį gyvenimą, tačiau reikia turėti omeny, jog tokių individų nerekomenduojama veisti dėl genetinių defekto preižasčių.
Folinė rūgštis vilko gomurio prevencijai
Faktas nr.18: Kad išvengti apsigimimų vilko gomuriu, moterims nėštumo metu rekomenduojama skirti papildomai folinės rūgšties. Bent 3 mokslinės studijos įrodo, jog šunims folinė rūgštis turi tą patį prevencinį poveikį.
Faktas nr.19: Jei norite papildomai skirti kalei ar katei folinės rūgšties, jūs turite dvi galimybes: peroraliniai papildai (pasitarkite su savo vet.gydytoju) arba speciali gyvūnų dieta (priklausomai nuo gamintojo).
Faktas nr.20: Kaip jau minėta, nervinio vamzdžio vystymasis baigiasi 30 nėštumo dieną. Norint gauti pageidaujamą efektą, folinę rūgštį reiktų paskirti nuo pat nėštumo pradžios. Nėra tikslo pradėti skirti nuo 30 dienos.
Faktas nr.21: Atminkite, jog folinės rūgšties skyrimas nebus efektyvus tuo atveju, jei problema yra ne genetinio pobūdžio ar sukelta vaistinių preparatų.