Kalių reprodukcijos fiziologija yra išties unikali: hormonas progesteronas sekretuojamas dar PRIEŠ ovuliaciją, ir šį faktą mes naudojame ovuliacijos laikui nustatyti. Taigi „ovuliacijos laiko nustatymas“ yra svarbus kalių apsivaisinimo gerinimo faktorius, kadangi neteisingai parinktas kergimo laikas – dažniausia nevaisingumo priežastis. Mūsų klinikoje kalių progesterono tyrimas ir konsultacijos kergimo klausimais yra kasdienė rutina. Pateiksime 20 faktų apie kalių progesterono tyrimą.
Faktas nr. 1: Kada pradėti? Pirmą konsultaciją mes rekomenduojame apie 6-ją rujos dieną. Manote per anksti? Geriau anksčiau, negu vėliau: yra kalių, kurios šiuo laiku jau ovuliuoja.
Faktas nr. 2: Klientai man dažnai sako: “Daktare, mano kalės progesteronas toks ir toks (skaičius). Ką man toliau daryti?”. Mano atsakymas: “ (skaičius) ko?”. Stebitės kodėl? Progesterono rezultatas gali būti pateiktas dvejopais vienetais: ng/mL ARBA nmol/L. Mes negalime interpretuoti rezultatų neatsižvelgdami į šį faktą.
Faktas nr. 3: Kartais klientai, turėdami vieno progesterono testo rezultatą, klausia kada įvyks kalės ovuliacija. Dažniaisiai į tai atsakyti neįmanoma (jau minėjau, kad kai kurios kalės gali ovuliuoti 6 rujos dieną, tačiau kitoms ovuliacija gali įvykti tik apie 30-tą!): reikalingi mažiausiai 3-4 testai.
Faktas nr. 4: “Ar reikia tirti progesteroną kiekvieną dieną, kol įvyks ovuliacija?”. Ne, taip reiktų daryti tiriant LH hormono koncentraciją (tai kitas hormonas, kurį išskiria galvos smegenyse esanti vidaus sekrecijos liauka ir savo piką pasiekiantis 2-3 dienos prieš ovuliaciją): LH sekretuojamas pulsinėmis bangomis, todėl tirti turime daug dažniau, kad konstatuotume aukščiausią koncentraciją. Tuo tarpu progesterono koncentracija kyla tolygiai.
Grafikas: Skirtingo dydžio kalių progesterono koncentracijos dinamika
Faktas nr. 5: Jei progesterono koncentracija žema (= bazinio lygio), sekantį tyrimą galime daryti po 4-5 dienų.
Faktas nr. 6: „Bazine“ progesterono koncentracija suprantame progesterono reikšmę žemiau 1ng/mL (3 nmol/L).
Faktas nr. 7: Matot grafiką viršuje? Ten pažymėti du esminiai ovuliacijos laiko nustatymo momentai: “LH pikas” ir “ovuliacija”.
Faktas nr. 8: LH pikas būna kai progesterono koncentracija pasiekia 2-3ng/mL (6-9 nmol/L). Ovuliacija įvyksta po 2-3 dienų po LH piko.
Faktas nr. 9: Niekuomet negalima baigti ovuliacijos laiką nustatinėtymą įvertinus LH piką! Būtina įsitikinti, jog ovuliacija tikrai įvyko – kai kurioms kalėms būna anovuliacinis ciklas.
Faktas nr. 10: Kas tai yra anovuliacinis ciklas? Tai ciklas, kurio metu neįvyksta ovuliacija (ir žinoma – kalė lieka „tuščia“). Progesterono koncentracija kyla dėl augančių folikulų, tačiau vėliau staiga krenta (nėra žinoma dėl ko), folikulai raukšlėjasi ir išnyksta, ovuliacijos nebūna. Esame turėję atvejų, kuomet progesteronas pakilo beveik iki 14 nmol/L, bet vėliau staiga nukrito
Faktas nr. 11: Ovuliacija prasideda, kai progesterono koncentracija būna 15-25 nmol/L.
Faktas nr. 12: Ši reikšmė nepriklauso nuo gyvūno dydžio. Ar tai būtų pekinesas, ar labradoras, ar bulmastifas, ovuliacija įvyksta esant tai pačiai progesterono koncentracijai. Tai labai aiškiai matosi grafike viršuje.
Faktas nr. 13: Mums yra žinoma progesterono reikšmė ovuliacijos metu, tačiau kergimo laikui nėra „idealaus“ skaičiaus. Optimalaus vaisingumo metu progesterono koncentracija gali būti 30, 90, kartais >120 nmol/mL! Kergimo protokolas turi būti apibrėžtas remiantis nustatyta ovuliacijos diena. Mes negalime pasakyti, kad kalę kergti reiktų esant vienokiai ar kitokiai progesterono koncentracijai!
Faktas nr. 14: Kodėl verta atlikti progesterono testą po ovuliacijos? Po ovuliacijos progesterono koncentracija greitai kyla ir patvirtinti šį faktą labai svarbu. Jeigu nustatome, jog hormono koncentracijos reikšmė nebeauga – reiškia kažkas ne taip, galima įtarti kiaušidės cistą.
Faktas nr. 15: Toks koncentracijos „įšalimas“ kartais iš tiesų pastebimas nustatinėjant ovuliacijos laiką, tačiau jis neturėtų trukti ilgiau, nei 3 dienas. Jei yra kokių nors abejonių – reikia atlikti kiaušidžių echoskopiją, kad įsitikinti, jog jų paviršius atrodo normaliai.
Progesterono analizatorius
Faktas nr. 16: Hormonas progesteronas visų žinduolių yra vienodas (ta pati sandara, molekulinis svoris, viskas taip pat…). Todėl visiškai nereikalingi „specifiniai testai šunims“. Tiesą sakant, visi aparatai, naudojami tirti šunų progesteroną, pirmiausiai buvo naudojami žmonių medicinos rinkoje.
Faktas nr. 17: Progesterono aparatai nėra visi vienodi. Tai reškia, kad jei vienoje klinikoje esančio aparato rodmenys ovuliacijos metu yra 20-25 nmol/L, tai kitas aparatas gali rodyti 12-15 nmol/L ar 25-30 nmol/L. Taigi labai svarbus momentas yra rezultatų interpretacija: būtina remtis aparatu, kuris „duoda rezultatus“ ir pagal tai vertinti.
Faktas nr. 18: Dabar progesterono analizatorių jau turi ir kai kurios veterinarijos klinikos.
Faktas nr. 19: Progesterono testą atlikti paprastai trunka 45-60 min.
Faktas nr. 20: Jūs atlikote progesterono testus ir nustatėte, jog jūsų kalė ovuliavo 17 dieną nuo rujos pradžios. Ji susikergė ir tapo šuninga. Ar tai reiškia, kad sekančios rujos metu jūsų kalei ovuliacija vėl įvyks 17 dieną? Deja, nebūkite tuo tikri… Egzistuoja apie 40% variacija tarp atskirų ciklų. Taigi ovuliacijos laiko nustatymą rekomenduotina atlikti kiekvienos rujos metu.