Katės gimdymas

Daktare, mano katė gimdo!!! Ką man daryti?!?!

Toks klausimas tikriausiai kyla ne vienam pradedančiajam (ir ne tik pradedančiajam) veisėjui! Ir tai yra NORMALU! Katės yra daugiavedžiai gyvūnai, taigi niekada negali būti 100% tikras, kad viskas vyks taip, kaip reikia. Ką tuomet daryti? Stengtis numatyti! Čia yra 5 dalykai, kuriuos reiktų žinoti!

1. Teisingas katės šėrimas nėštumo metu. Teko girdėti, jog „labai sotus maistas gali sukelti problemų”. Su tuo negalima sutikti. Katės neštumo metu turi gauti pakankamą riebalų kiekį, tačiau žinoma – „kas per daug – tas nesveika“. Neturėtume šerti kates visiškai taip pat, kaip šunis, čia turėtų būti tam tikras racionalumas.

2. Reikia tiksliai žinoti numatomą atvedimo datą! Katės nėštumo trukmė – 65±1 dienos nuo ovuliacijos. Katė paprastai ovuliuoja 2 kergimo periodo dieną. Jei praėjo 2 dienos nuo numatomos atvedimo datos ir niekas nevyksta – kreipkitės į savo veterinarą.

3. Nestresuokite! Jūsų stresas ir panika labai lengvai persiduoda augintiniui, o tai gali stipriai pakenkti atvedimo procesui! Mes rekomenduojame likus keletui dienų iki numatomo gimdymo, katę patalpinti ramioje aplinkoje. Tokiu būdu gyvūnas priprastų prie tos patalpos, o tai sumažintų gimdymo sukeliamą stresą.

4. Žinokite, kas yra norma, kas ne! Ši lentelė turėtų kažkiek padėti „pradedantiesiems“. Tačiau turėkite omenyje, jog egzistuoja daugybė nukrypimų nuo normos – mes turime reikalą su biologija. Galų gale tai jūsų patirtis! Tačiau jei nors kiek abejojate – apsilankykite pas savo veterinarą!

KAS?

GERAI

BLOGAI

  Pirmo kačiuko gimimas nuo atvedimo pradžios   20-30 min.   >1 val.
  Kačiuko gimimas, pasirodžius rudoms išskyroms
(placentos pigmentas)
  <2 val.   >2 val.
  Laikas tarp 2 kačiukų gimimo   20-30 min  1-2 val gimdymo pabaigoje   >2 val  >2-4 val  gimdymo pabaigoje
  Neproduktyvios stangos   30-60 min
  Gimdymo trukmė   4-8 val.  (24-48 val pirmavedėms katėms)

5. Jokiu būdu neskirkite oksitocino, nepasitarę su savo veterinaru! Oksitocinas – tai hormonas, stimuliuojantis gimdos sienelės lygiųjų raumenų susitraukimus, tačiau to reikia tik tam tikrais atvejais! Pavyzdžiui, jei vaisius yra įstrigęs gimdymo takuose, skyrus oksitociną galima sukelti gimdos plyšimą! Norite stimuliuoti katės gimdos susitraukimus? Leiskite naujagimiams kačiukams žįsti! Tokiu atveju katės organizmas pats gamina ir išskiria oksitociną! Dar nėra kačiukų? Duokite katei kalcio gliukonato per burną (10ml kas 30 min., ne daugiau kaip 3 kartus). Nėra rezultato? Kuo skubiau kreipkitės į savo veterinarą pagalbos.

Gimdymas visuomet buvo, yra ir bus stresinė situacija. Tikiuosi, šie keli patarimai jums padės. Atminkite, jog katės visumoje yra geros „gimdyvės“ (nesena statistika rodo, jog veislinių kačių gimdymo atveju, veterinaro pagalbos reikėjo tik 10% atvedimų).