Gyvūnų ženklinimas

Daugeliui gyvūnų savininkų tenka patirti nusivylimą dėl pabėgusių, dingusių ir taip į namus nesugrįžusių bei nerastų jų augintinių.
Be to, kone kasdien į veterinarijos specialistus kreipiasi žmonės su rastais, priglaustais gyvūnais, tačiau neįmanoma jų grąžinti tikriesiems savininkams vien todėl, kad gyvūnai neidentifikuoti.

Tai padeda išspręsti nuo 2004 m. Lietuvoje atliekamas naminių gyvūnų (šunų, kačių, šeškų) ženklinimas elektronine tapatybės nustatymo priemone (mikroschema) ir registravimas Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos centralizuotoje duomenų bazėje (www.regivet.lt).

Kas tai yra ?

Elektroninė identifikavimo sistema – tai identifikavimo būdas, panaudojant signalą, perduodamą tarp atsakiklio ir skaitytuvo. Atsakiklis yra vadinamas elektronine tapatybės nustatymo priemone (toliau vadinama mikroschema). Tai yra maža, ryžio grūdo dydžio mikroschema, turinti gamintojo suteiktą unikalų identifikacinį numerį.

Ženklinant gyvūną, mikroschema įterpiama po oda ir išlieka visam laikui. Norint nustatyti gyvūno tapatybę, prie ženklinimo vietos priartinamas skaitytuvas ir, jį aktyvavus, ekrane pasirodo unikalus numeris. Nėra jokios tikimybės, kad tuo pačiu numeriu bus paženklintas kitas gyvūnas.

Ar tai skausminga ir kenkia gyvūnui?

Gamintojas mikroschemas tiekia steriliai supakuotas, paruoštas naudojimui po vieną.
Kadangi ji yra labai maža, po gyvūno oda ji įterpiama specialia injekcine adata. Pati procedūra nė kiek neskausmingesnė už paprastą vakcinaciją.

Mikroschema yra apvilkta biologiškai suderinto stiklo kapsule, todėl paprastai nesukelia jokios vietinės reakcijos implantacijos vietoje. Mikroschema yra pasyvaus veikimo prietaisas, neturintis savo energijos šaltinio ir neskleidžiantis savo signalų, todėl yra visiškai saugus ir nekenksmingas gyvūnui.

Kam to reikia?

  • Būtina sąlyga, kad veiktų įstatymai (Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr.998/2003)
  • Identifikacija būtina keliaujant su naminiais gyvūnais
  • Padeda pasiklydusius gyvūnus grąžinti savininkui
  • Didina savininko pasitikėjimą
  • Padeda nustatyti neatsakingus savininkus ir jiems pritaikyti sankcijas
  • Padeda kontroliuoti paveldimų ligų plitimą
  • Įgalina kaupti kitą informaciją duomenų bazėje (vakcinacijos statusas, sterilizuotas ar ne, populiacijos apskaita)

Gyvūnai laikomi identifikuotais, jeigu jie turi mikroschemą.

Paženklinus gyvūną, duomenys apie gyvūną ir jo savininką yra registruojami duomenų bazėje www.regivet.lt (jeigu duomenys nepatenka į jokią duomenų bazę, ženklinimas yra bevertis). Tik paženklintam gyvūnui išduodamas ES gyvūno augintinio pasas, kuris būtinas keliaujant.

Veterinarijos gydytojų teikiamos paslaugos

Naminių gyvūnų (šunų, kačių, šeškų) ženklinimas mikroschema ir registravimas Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos centralizuotoje duomenų bazėje (www.regivet.lt) bei Europos duomenų bazėje (www.europetnet.com), tai suteikia galimybę surasti gyvūną ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

ES gyvūno augintinio paso išdavimas.
Lietuvos šunų veislės knygoje registruotų vadų ženklinimas, taikomos nuolaidos ženklinant visą šunų vadą iki 3 mėn. amžiaus.
Duomenų perregistravimas pasikeitus identifikuoto gyvūno savininkui ar pasikeitus savininko duomenims.
Kasmetiniai skiepai.
Konsultacijos dėl veterinarijos reikalavimų vykstant į užsienį su gyvūnu.

Informaciją apie ženklinimą ir ženklintojų sąrašą rasite www.regivet.lt.